Makale Kategorileri

Makaleler » Haberler » Toptan Kombi Parçaları

Toptan Kombi Parçaları

Toptan Kombi Parça

Toptan Kombi Parça, kombi mekanizması içerisinde bulunan ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan parçaları kapsar. Kombi mekanizması içerisinde bulunan her parçanın ayrı bir görevi bulunmakta ve eksikliğinde kombi çalışmamaktadır.

Toptan Kombi Parçaları

Kombiler belirli bir sistem içerisinde çalışarak size en iyi performansı sağlar. Belirli bir düzen içerisinde çalışan bu parçaların hepsinin ayrı bir görevi bulunmaktadır.

Pompa

Isınan suyu sistemde dolaştırma işlemini pompa ile gerçekleşir. Pompa petekler arasında suyu bir döngü içerisinde çevirir. Arıza durumunda kombi hararet yapar ve çalışmayı durdurur.

Fan

Yanma odasına oksijeni temin etmek ve atık gazı bacadan dışarıya atmak için fan kullanılır. Fan arızası durumunda büyük bir güvenlik unsuru olduğu için kombi ateşleme yapmaz.

Gaz Valfi

Kullanıcının talep ettiği ısıya göre gaz miktarını ayarlar. Talep edilen ısının sağlanması için Brülöre sistemin ihtiyacını karşılayacak şekilde gaz gönderir.

Gaz Valfi arızası sırasında Brülöre gaz ulaşamaz. Çakmak alevlenme yapar ama alev oluşamaz. Kombi arıza durumuna geçer. 

Ana Eşanjör

Kalorifer ve musluk suyunun ısınması Ana Eşanjör ile sağlanır. Ana Eşanjör iç kısımdan delinebilir. Bu u durumda basınç yükselir ve emniyet ventili su akıtır.

Sıcak Su Eşanjörü

Sıcak Su Eşanjörü, Ana eşanjörden gelen suyun ısınmasını sağlayan parçadır. Şebekeden gelen su Sıcak Su Eşanjörü altından geçerken su kalitenize göre kreç bırakabilir. Bu durumda su çok ısınır ve anında bir soğuma gerçekleşir. Sıcak Su Eşanjörü arızası esnasında basınç yükselir ve emniyet ventili su akıtır.

Brülör

Gaz valfinden gelen gaz ile fanın sağladığı hava Brülör içerisinde birleşerek alevin oluşmasına sağlar. Brülörün üst kısmında kırmızımsı bir yanma lekesi oluşabilir. Süpürge veya fırça ile bu tozu temizleyebilirsiniz. Asla yıkamayın!

Üç Yollu Vana

Bu parçanın iki ana görevi bulunmaktadır.

Birincil görevi, Ana eşanjörde ısınan suyun yönünü belirlemesidir.

İkincil görevi, kalorifer aktif bir durumda iken sıcak musluk suyu tarafını kapatarak ana eşanjörde ısınan suyun sadece peteklere gitmesini sağlar.

Sıcak musluk suyu açıldığında kaloriferin yönünü kapatmaz ise musluk açıkken petekler ısınacaktır. Bu durumda cihaz hararet yapar.

Basınç Anahtarı

Cihaz içerisinde 1bar seviyesi üzerinde suyun olup olmadığını elektronik karta bildirir. Basınç Anahtarı arızasının iki farklı şekilde gerçekleşebilir. Kombi içerisinde su yeterli seviyede değilse cihaz durması gerekir. Bazı durumlarda cihaz çalışmaya devam eder ve hararet yapar. İkinci olarak cihaz içerisinde yeterli su olmasına rağmen elektronik karta su yok sinyali verir ve kombi hiçbir konumda çalışmaz.

Akış Şalteri Üç Yollu Swich

Sıcak musluk suyunun açıldığını elektronik karta ileten parçadır. Bu durumda kombi elektronik kartı kaloriferi kapatarak sistemi sadece sıcak musluk suyu için izin verir.

Akış Şalteri Üç Yollu Swich arızası esnasında sıcak su musluğu açılınca kombi sıcak su için çalışamaz. Bu parça arızalı olsa bile kolorifer sistemi çalışır.

Prosestat

Fanın çalıştığı esnada bacanın hava çekip çekmediğini kontrol ederek elektronik kartlara bildirir. Prosestat arıza durumunda ise kombi hem kalorifer hem de sıcak suda çalışmaz. Eğer fan dönmüyor ise ilk bakılması gereken parçadır.

Limit Termostat

Sistem içerisinde bulunan suyun sıcaklığı çok fazla yükselirse sistem parçaların zarar görmemesi için sistemi güvenli bir biçimde durdurur. Güvenlik elemanlarından olan Limit Termostat, arızalanırsa kombiyi hiçbir durumda çalıştırmaz.

İyonizasyon Elektrodu / Çakmak

Brülör’e gaz girişi olmadan önce ateşleme yapmaktadır. İyonizasyonun düzgün bir biçimde görevini yapabilmesi için notör ve faz kablolarının yerinin değişmemesi gerekir.

İyonizasyon zamanla oksitlenir, oksitlendiğinde için karta haber veremez. Bu durumda ateşleme sistemi çalışmaz.

Doldurma Musluğu

Kombinin alt kısmında bulunan Doldurma Musluğu, Kombi ve kalolifer sistemine suyu doldurma işlemini yapar. Arıza durumunda sisteme çok fazla su alınabilir. Bu durumda basınç yükselir ve su akıtır.

Genleşme Tankı

Kapalı sistem içerisinde bulunan ısınan suyun hacmi genişleyecektir. Genleşme tankı hacmi genişleyen suyu sisteme zarar vermemesi için içerisinde muhafaza eder. Su soğudu zaman hacmi düşer. Hacmi düşmüş olan su tekrar kalorifer hattına geri döner.

Genleşme tankı içerisinde bulunan hava eksilebilir. Bu durumda genleşme tankı görevini gerçekleştiremez. Genleşme tankı görevini yapamaz ise basınç yükselir ve emniyet ventili su akıtır.

Elektronik Kart

Sistemin sağlıklı, güvenilir ve sistemli çalışmasını elektronik kartlar gerçekleştir. Sistem ile ilgili parçaların değişmesi durumunda arıza durumu devam ediyor ise elektronik kart kontrol edilmelidir.

 

Toptan Kombi Parçalarını Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

Toptan Kombi Parça, teminlerinizi üreticiler, yetkili servisler veya internet siteleri üzerinden alabilirsiniz. Parça siparişi vermeden önce dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Sorunsuz bir Toptan Kombi Parça temini için bu adımları uygulayın.

  • Cihazınız İle Uyumlu Kombi Parçaları: Kombi parçaları belirli ihtiyaçları karşılamak için üretilir ve her cihaz için uyumlu olmayabilir. Temin edeceğiniz parçaları cihazınız ile uyumlu olmalıdır. Satın alamadan önce cihaz uyumluluğunu sorgulayın.
  • Garanti Süresi: Temin ettiğiniz Toptan Kombi Parça ürünü size garanti vermelidir. İleride oluşabilecek aksilikler için garanti kapsamlı ürünler seçmelisiniz.
  • Kullanılmamış Ürün: İkinci el Toptan Kombi Parça temini sizi hüsrana uğratabilir. İlk düşünmeniz gereken “Bu kombi parçası neden ikinci el bir ürün?” olmalıdır. İkinci el ürünler aşınmış veya düzgün çalışmıyor olabilir.
  • Satıcı: Güvenilir bir satıcıdan yapacağınız Toptan Kombi Parça temini ile önceki maddelerin hepsine sahip olursunuz.

Toptan Kombi Parçaları temin ederken internette bulduğunuz ilk siteye değil, müşteri geri bildirimlerine göz atmalısınız.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı