Makale Kategorileri

Makaleler » Haberler » Plakalı Eşanjör

Plakalı Eşanjör

Plakalı Eşanjör

Sıcaklığı birbirlerinden farklı olan iki akışkanın plakalar vasıtası ile ayrılarak bu plakalar arasında bulunan iki akışkanın ısı transferi yapmasını sağlayan tesisatın adı plakalı eşanjördür.

Diğer eşanjörlere kıyasla plakalı eşanjörlerin en büyük avantajı ısı transferi yaparken sağladığı verimdir. İçerisinde bulunan iki akışkanı ayırmakta olan plakaların diğer eşanjörlerde kullanılan malzemelerden ince olması sebebiyle, ısı transfer hızı arttırılmış olur. Buna bağlı olarak da ısı transferi gerçekleştiği sırada olası ısı kayıplarının önüne geçilmiş olunur.

Aynı zamanda kullanım boyunca zamanla oluşabilecek tortu ya da pislik birikmesi gibi olumsuz sorunları engeller. Bu nedenle plakalı eşanjörler oldukça verimli bir kullanıma sahiptir. Ayrıca tesisatın genelinde oluşabilecek yüksek basınca dirençlidir ve basınç artışına karşı sistemi koruma altına alır. Buna bağlı olarak plakalı eşanjörler, kullanıkdıkları sistemlerde cihazın ömrünü uzatırlar. Bu özellikleri sayesinde basınç kırıcı, devre ayırıcı, soğutma ve ısıtma elemanı olarak birçok farklı amaca hizmet etmesi için kullanılabilirler.

 

Plakalı Eşanjörü Oluşturan Parçalar

Isı transferi açısından diğer eşanjörlere kıyasla en çok verim sağlayan plakalı eşanjörler 4 temel parçadan oluşmaktadır. Bunlar, bağlantı aparatları, taşıma milleri, ısı transfer plakaları ve gövdedir. Bir plakalı eşanjörde önden arkaya gelecek şekilde parçalar aşağıdaki gibi yerleştirilmektedir.

 1. Üzerinde eşanjör bilgilerinin yer aldığı ön gövde ve giriş – çıkış bağlantısı
 2. Alt ve üst taşıma milleri sayesinde eşanjör plakaları sabitlenir.
 3. İlk plaka, içeride bulunan akışkanlar ile ön gövdenin temas etmemesi için önemlidir.
 4. Eşanjör akış plakaları, akışkanların geçmesine izin verir ve ısı transferini sağlar.
 5. Son plaka, içeride dönmekte olan akışkanların arka gövde ile temas etmesini engeller.
 6. Arka gövdenin üzerinde bakım ve montaj kapsamında talimatlar bulunur ve bu gövde miller üzerinde hareket edebilmektedir.
 7. Son olarak saplama ve pullar ise plakaların belirlendiği sıkma ölçüsünde kalmasını sağlamaktadır.

 

 

Plakalı Eşanjör Nasıl Çalışır?

Belirli sayılarda kanallardan oluşan plakalar sayesinde plakalı ısı değiştirici meydana gelir. Plaka demetleri, sabit ve hareketli olan gövde yani baskı plakası arasına montajlanır. Daha sonra alt ve üst taşıyıcı çubuklarının arasına dizilerek yerleştirilir. Bunlarda sapmalar ve cıvatalar sayesinde sıkıştırılarak tamamlanır.

Isı transferinin gerçekleştiği sırada akışkanlar, ön ve arka gövde üzerinde yer alan hareketli baskı plakaları ve plaka paketine sabit olacak şekilde beslenir.

Gövde üzerinde bulunan bağlantılar sayesinde ısı değiştiricinin içine gönderilen akışkanlar plaka dizilimi ile plakalar arasında birbirine temas etmez. Bu şekilde akarak ısı değiştirici gövdenin üzerinde bulunan diğer bağlantıları terk eder ve yönlendirici ki farklı kanal meydana getirir. İstenilmekte olan basınç düşüklüğüne/ kaybına göre, en yüksek verim elde edilir. Optimum verimden faydalanabilmek için farklı ve değişik desenlere sahip olan plakalar üretiliştir. Bu plakalar aynı ısı değiştirici içerisinde karışık olarak dizilirlir. Plaka demetlerinin özel aranjman çerçevesinde plakaların içerisine yerleştirilmesi ile ısı değiştiricide kendi içinde geçiş sayısını arttıracaktır. Bu sayede akış birkaç kez farklı yönlerde değiştirilebilir.

 

Plakalı Eşanjör Etiketleri

Plakalı eşanjör etiketlerinin üzerinde önemli bilgiler yer almaktadır.

 1. Eşanjörün hangi modele ait olduğu bilgisi
 2. Eşanjörün içinde bulunan plaka sayısı
 3. Üretim numarası
 4. Eşanjörün sahip olduğu kapasite bilgisi
 5. Eşanjör ilk kez test edildiğinde ölçülen bilgiler
 6. Hangi sıcaklıklarda kullanılabileceğine dair bilgiler
 7. Eşanjörün hangi basınçlarda kullanılabileceği bilgisi
 8. Eşanjörün minimum olarak sıkma gerçekleştirdiği ölçü bilgisi
 9. Endüstriyel ve sektörel iletişim bilgileri

 

Alanında uzman eşanjör üreticisi olarak soğutma ve ısıtma gerçekleştirilmesini istediğiniz tüm merkezlerde ve proseslerde tam verim sağlayan plakalı eşanjörler üretmekteyiz. Etkin ısı transfer eşanjörleri ile hizmetinizdeyiz.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı